• POZNAJ NAJNOWSZY MATERIAŁ SIŁOWNI PAMIĘCI

   

  „Ćwicz z nami umysł"

 • Profilaktyka zdrowia pozwalająca zachować sprawność i samodzielność na długie lata dotyczy nie tylko ciała, lecz także umysłu. O ile mamy świadomość potrzeby aktywności ruchowej w każdym wieku, o tyle trening funkcji poznawczych wciąż niestety brzmi jeszcze nieznajomo. Troska o zdrowia poznawcze w wieku senioralnym zasługuje na szczególną uwagę i znajduje się w centrum działań SIŁOWNI PAMIĘCI.

 • NOWOŚĆ

  Skorzystaj z najnowszego zeszytu ćwiczeń. Jest przeznaczony do pracy indywidualnej osoby starszej w domu oraz grupowej w placówkach senioralnych.

  Zadania do wykonania podzielone są na kilka tematycznych rozdziałów i każdy poświęcony jest stymulacji konkretnej funkcji poznawczej tj. percepcji, koncentracji, pamięci, komunikacji, logicznemu myśleniu, kreatywności.

  W zeszycie znajdziesz również ważne informacje o profilaktyce zdrowia poznawczego i treningach umysłu. Materiał udostępniony jest za darmo w formie pliku pdf, który można pobrać i wydrukować. To rozrywka i trening poznawczy w jednym!

   

  Jeśli chcesz otrzymać plik drogą mailową napisz do nas na adres siłowniapamieci@stocznia.org.pl lub pobierz zeszyt klikając poniżej.

 • Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 

   

  broken image
  broken image
 • FAQs

 • ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z POZOSTAŁYMI MATERIAŁAMI NA STRONIE

  Siłownia Pamięci powstała z myślą o osobach starszych, w trosce o ich samodzielność, komfort życia i bezpieczeństwo. A do tego niezbędny jest sprawny umysł, czyli pamięć, logiczne myślenie, orientacja w przestrzeni, uwaga i planowanie. Wraz z ekspertami w dziedzinie psychologii, terapii zajęciowej i gerontologii opracowujemy materiały i narzędzia do treningu umysłu i wszystkie udostępniamy bezpłatnie. Trening umysłu to ćwiczenia, które angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć, kreatywność, koncentracja i koordynacja wzrokowo-ruchowa. Badania dowodzą, że systematyczne ćwiczenia umysłu przynoszą wymierne efekty – poprawę sprawności umysłu lub utrzymanie aktualnego stanu, mogą nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat.

   

  Zobacz co oferujemy – wybierz materiały odpowiednie dla Ciebie!

  Egzemplarz treningu umysłu dla seniorów zawierający wstępne informacje. Obok fioletowej ksiązki leżą okulary i filiżanka kawy.

  PORADNIK

  Warto od niego zacząć. Zawiera ważne informacje ogólne o treningach umysłu, rodzajach, zaburzeniach i starzeniu się pamięci oraz praktyczne wskazówki, jak skutecznie trenować umysł.

  Żółty egzemplarz treningu umysłu dla seniorów zawierający scenariusze zajęć.

  TRENINGI GRUPOWE

  Scenariusze, pojedyncze ćwiczenia oraz karty pracy przygotowane dla osób, które pracują z grupą osób starszych, np. w różnego rodzaju placówkach opiekuńczych, klubach, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

  Na stole: roślina domowa, notes, długopis, kubek kawy oraz otwarty zestaw ćwiczeń z obrysami czterech państw i rysunkami czterech zabytków- Muru Chińskiego, Wieży Eiffela, Statuy Wolności oraz Koloseum

  TRENINGI INDYWIDUALNE

  Zestawy ćwiczeń do pracy indywidualnej np. w domu, powstały z myślą o seniorach, którzy chcą trenować pamięć i inne funkcje poznawcze, a nie mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych.

  Egzemplarz treningu umysłu dla seniorów zawierający scenariusze do pracy w parach senior- opiekun. Na zielonej książce ze scenariuszami leży zatemperowany ołówek, a obok pióro wieczne oraz zegarek.

  TRENINGI W PARZE

  Scenariusze do pracy w parze z seniorami cierpiącymi na zespoły otępienne lub łagodne zaburzenia poznawcze spowodowane wiekiem, depresją, zaburzeniami lękowymi lub somatycznymi.

  Tablet z otawrtą aplikacją. Ćwiczenie: Odsłuchaj nazwy ulic i miast oraz zapamiętaj związane z nimi zdjęcia. Cztery zdjęcia przedstawiające ulice i miasta oraz ikona do odsłuchania nazwy lokalizacji

  APLIKACJE MEMO

  Rodzina trzech aplikacji na tablet, stworzona dla seniorów i z ich udziałem. Polecane dla osób starszych, które nie boją się nowych technologii. Propozycja do pracy z rodziną np. wnukami.

  Osoby w różnym wieku uczestniczące w wykładzie. Zasłuchani siedzą na krzesłach i patrzą w stronę osoby prowadzącej.

  MULTIMEDIA

  Filmy, nagrania webinarów skierowane do wszystkich, którzy chcieliby wzbogacić codzienną opiekę nad seniorem, a także treningi pamięci online przygotowane dla osób starszych.