• SIŁOWNIA PAMIĘCI

  TRENINGI INDYWIDUALNE

  Treningi indywidualne to seria dedykowana do samodzielnego trenowania umysłu w warunkach domowych. Przygotowaliśmy je z myślą o seniorach, którzy z racji pandemii lub innych powodów np. zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w zajęciach grupowych (organizowanych np. przez UTW, DPS, OPS, kluby seniora i biblioteki).

  Trening umysłu jest tak samo ważny, jak trening ciała. Ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie – jeśli nie jest poddawana systematycznemu wysiłkowi szybko słabnie i zaczyna sprawiać problemy. Treningi nie muszą być długie, jednak dobrze powtarzać je co kilka dni i zadbać o ich różnorodność.

  Optymalny czas trwania jednej sesji to 30 - 60 minut, 2 - 3 razy w tygodniu.

  Pamiętajmy, że regularny trening umysłu, zmuszając nasz umysł do wysiłku intelektualnego, przyczynia się do wytwarzania nowych połączeń synaptycznych, a zatem poprawy sprawności przewodzenia bodźców.

  Warto korzystanie z Siłowni Pamięci rozpocząć od zapoznania się z treścią Poradnika – znajdują się w nim ważne informacje ogólne o treningach umysłu.

 • ZESTAWY ĆWICZEŃ

  Każdy zestaw ma temat przewodni łączący wszystkie jego elementy i składa się z:

  • rozgrzewki – zadania ruchowego – dzięki któremu dotlenia się mózg – i łatwego zadania intelektualnego pobudzającego pamięć i kreatywność
  • ciekawostki – krótkiej informacji związanej z tematem przewodnim treningu
  • ćwiczeń – zadań, których wykonanie pobudzi różne funkcje mózgu i typy pamięci. Czasem ćwiczenia wymagają zapamiętania lub przypomnienia sobie informacji, czasem rozwiązania łamigłówki, a kiedy indziej wspomnienia czegoś z dawnych lat
  • pytania na koniec – służącego pobudzeniu wspomnień, refleksji czy też marzeń
  • odpowiedzi – rozwiązania ćwiczeń razem z uzasadnieniem
  Ćwiczenia można pobrać jako plik .pdf i wydrukować lub wyświetlić na ekranie komputera.
   
  Kolejne zestawy ćwiczeń będą udostępniane systematycznie na stronie. Aby dostać powiadomienie mailem należy wypełnić FORMULARZ KONTAKTOWY i zaznaczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych.

  Zestaw ćwiczeń 1

  PTAKI

  Zestaw ćwiczeń 2

  MUZYKA

  Zestaw ćwiczeń 3

  DRZEWA

  Zestaw ćwiczeń 4

  ZIOŁA

  Zestaw ćwiczeń 5

  GWIAZDY

  Zestaw ćwiczeń 6

  MIASTA

  Zestaw ćwiczeń 7

  PODRÓŻE

  Zestaw ćwiczeń 8

  KULINARIA

 • Kolejne zestawy ćwiczeń już wkrótce!
   
  Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie mailem wypełnij formularz kontaktowy i zaznacz zgody na przetwarzanie danych osobowych.