• broken image

  SIŁOWNIA PAMIĘCI

  TRENINGI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

  W obliczu trwającej wojny w Ukrainie do Polski przybyło i nadal przybywa wiele osób uciekających przed jej katastrofalnymi skutkami – to głównie matki z dziećmi oraz osoby starsze. Wiemy, że coraz więcej placówek wspierających i aktywizujących osoby starsze planuje organizację zajęć dla seniorów z Ukrainy. I właśnie z myślą o nich – uchodźcach seniorach – przygotowaliśmy pierwszy materiał przetłumaczony na język ukraiński.
   

  Zeszyt ćwiczeń pt.” Siłownia Pamięci – ćwiczenia z głową” udostępniamy w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. To ten sam materiał, jednak są w nim małe różnice wynikające z odmienności naszych kultur, czy też zwyczajów (np. różne przysłowia, czy też obchodzone święta). Dzięki temu, zeszyty ćwiczeń będą pomocne do pracy zarówno z seniorami ukraińskimi jak i polskimi.

   

  Mamy nadzieję, że materiał przybliży tematykę treningów umysłu oraz zapewni wartościową rozrywkę wielu z naszych ukraińskich gości. Grupowe zajęcia mogą pomóc w profilaktyce zdrowia poznawczego, integracji z polskimi seniorami oraz odsunąć myśli od rzeczywistości, w której nigdy nie powinniśmy się znaleźć.

 • JAK WYKORZYSTAĆ MATERIAŁY?

  Wszystko zależy od potrzeb, możliwości i pomysłowości osób prowadzących zajęcia dla osób starszych. Zeszyty ćwiczeń mogą być pomocne w pracy z seniorami zarówno ukraińskimi, jak i polskimi np. podczas:

  broken image

  grupowych treningów umysłu dla seniorów polskich i ukraińskich w grupie mieszanej

  broken image

  grupowych treningów umysłu dla seniorów ukraińskich

  broken image

  zajęć indywidualnych z ukraińskimi seniorami

  broken image

  przekazywania uchodźcom różnych materiałów – jako wydruki do samodzielnej pracy

 • CO DALEJ?

  Prosimy o informację, czy materiał w j. ukraińskim jest pomocny, czy potrzebne będą kolejne i jeśli tak, to jakie – krótkie zeszyty ćwiczeń, czy też nasze publikacje ze scenariuszami do zajęć grupowych (jak te tutaj).
  Prosimy o wiadomości poprzez formularz kontaktowy lub na adres
  silowniapamieci@stocznia.org.pl.
  Dołożymy wszelkich starań, aby Siłownia Pamięci była nadal pomocna w pracy z osobami starszymi!

   

  Jeśli to co robimy jest ważne również dla Ciebie – wesprzyj nas!
  Wpłać darowiznę!

   

  POBIERZ ZESZYTY ĆWICZEŃ

  ”Siłownia Pamięci – ćwiczenia z głową” w j. ukraińskim

  ”Siłownia Pamięci – ćwiczenia z głową” w j. polskim

 •