• POLECAMY

  broken image

  Proste i pomocne

  Wszystkim, którzy opiekują się osobami cierpiącymi na zaburzenia otępienne polecamy zapoznanie się z ofertą projektu „Proste i pomocne”.
  To propozycja samodzielnego wykonania specjalnych narzędzi terapeutycznych, które będą pomocne do prowadzenia treningów funkcji poznawczych zarówno w warunkach domowych jak i w placówkach opiekuńczych.

   

   

  broken image

  Idealny opiekun nie istnieje!

  Książka „Idealny opiekun nie istnieje" Karoliny Jurgi pozwala poznać i zrozumieć demencję, sytuację, w jakiej znajduje się osoba chora oraz jej opiekun. Zawiera praktyczne porady dotyczące opieki oraz radzenia sobie z emocjami. Od każdej zakupionej książki (za pośrednictwem poniższego linka) 10% ceny zostanie przekazane na rzecz Siłowni Pamięci! Polecamy i dziękujemy wszystkim, którzy wesprą nas w ten sposób i pomogą kontynuować działalność.

  broken image

  Teatr przy stole

  Wyjątkowe zajęcia aktywizujące i integrujące dla osób starszych. Uczestnicy spotkań wspólnie tworzą opowieść i przyjmują role dowolnych bohaterów - to oni decydują o tematyce oraz zasadach gry i spotkań. Najważniejsza jest dobra zabawa i twórcze myślenie. Wyobraźnia nie ma tu granic! Pomysł oparty jest na popularnych grach fabularnych RPG. Zabawa stymuluje pamięć, kreatywność, koncentrację, percepcję i funkcje językowe.

  broken image

  Kołdra terapeutyczna

  Pomocne narzędzie w tzw. terapii przyłóżkowej seniorów i seniorek cierpiących na choroby otępienne – osób przebywających pod opieką rodzin oraz placówek specjalistycznych. Stosowanie kołdry pozwala na stymulację poznawczą chorego, uspokojenie, rozładowanie emocji, zainicjowanie rozmowy i dostarczenie przyjemnych doznań dotykowych.

   

   

  broken image

  Senior CUDER

  Gra towarzyska, która stymuluje osoby starsze do nawiązywania nowych relacji, mówienia o emocjach, odkrywania nieznanych zakątków siebie samych i odnajdywaniu sensu w aktualnym życiu. Zabawa opiera się na pięciu nierozerwalnie połączonych sferach człowieka: ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji.

   

  broken image

  Muzyka przeciw demencji

  Specjalnie przygotowane zestawy muzyczne wraz z poradnikiem i propozycjami ćwiczeń. Słuchanie muzyki pobudza pamięć, skłania do wspomnień, pozwala osobie starszej sięgnąć do własnych doświadczeń i przeżyć z dawnych lat. Muzyka wpływa na emocje i może prowadzić do podobnych rezultatów, jak różnego rodzaju terapie reminiscencyjne.

   

  broken image

  Innowacje społeczne dla osób starszych

  Jeśli szukasz ciekawych i sprawdzonych pomysłów na aktywizację i/lub wsparcie osób starszych polecamy zajrzeć na stronę www.innowacjespoleczne.pl. Na dole strony głównej znajduje się wyszukiwarka innowacji społecznych. Wystarczy jako kryterium wybrać słowo np. senior, seniorzy.

   

  broken image

  Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie

  Organizacja udziela pomocy osobom z chorobą Alzheimera lub innymi zespołami otępiennymi oraz ich opiekunom i rodzinom. Prowadzi dom dziennego pobytu, oferuje wsparcie psychologiczne dla opiekunów, udostępnia wiele wartościowej wiedzy na temat chorób otępiennych, opieki nad pacjentami oraz terapii.