• Otwarty podręcznik ze scenariuszem zajęć grupowych. Temat: Urodziny Marii Skłodowskiej- Curie. Pierwsza strona zawiera opis proponowanego rytuału powitania, mini wykładu oraz ćwiczeń rozgrzewkowych. Na drugiej stronie są ilustrowane ćwiczenia. Zadanie polega na wybraniu niepasującego obrazka z serii.

  SIŁOWNIA PAMIĘCI

  TRENINGI GRUPOWE

  Grupowe treningi umysłu dla osób starszych najczęściej oferowane są przez różnego rodzaju placówki m.in. UTW, DPS, OPS, kluby seniora, biblioteki i domy kultury. Specjalnie dla prowadzących zajęcia przygotowaliśmy materiały do ćwiczenia wielu funkcji poznawczych, np. pamięci, logicznego myślenia, kreatywności, koncentracji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Mózg nie lubi rutyny! Należy mu dostarczać nowych wyzwań – wykonywać ćwiczenia pamięciowe, językowe, matematyczne i manualne oraz utrzymywać relacje społeczne. Najlepiej trenować w grupie, systematycznie i dobrze się bawiąc.

   

  Kolejne materiały będą udostępniane na stronie. Aby dostać powiadomienie mailem należy wypełnić FORMULARZ KONTAKTOWY i zaznaczyć zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 • W tej sekcji znajdują się:

  • scenariusze zajęć

  • ćwiczenia i karty pracy

  • karty pracy w wersji edytowalnej

  Warto przed rozpoczęciem treningów zapoznać się z naszymi filmami szkoleniowymi, które znajdują się w zakładce Multimedia

   
   
   
 • Żółta książka ze scenariuszami zajęć grupowych oraz tablet z napisem aplikacje memo oraz ikonką z literą M

  SCENARIUSZE ZAJĘĆ 2022

  Publikacja stanowi kontynuację Scenariuszy 2019 (poniżej) i razem stanowią zbiór praktycznych materiałów do prowadzenia grupowych treningów umysłu dla osób starszych. Zaproponowane ćwiczenia i karty pracy przygotowane są w oparciu o temat przewodni poszczególnych zajęć. Rekomendujemy w pierwszej kolejności zapoznać się ze Scenariuszami 2019, w których znajduje się wprowadzenie do tematyki grupowych treningów umysłu oraz wskazówki jak pracować z materiałami Siłowni Pamięci.

   

  Scenariusze można pobrać w formacie pliku .pdf oraz wydrukować.

 • Żółta książka ze scenariuszami zajęć grupowych oraz tablet z napisem aplikacje memo oraz ikonką z literą M

  SCENARIUSZE ZAJĘĆ 2019

  Scenariusze stanowią propozycję zajęć grupowych na cały rok kalendarzowy. Każde zajęcia mają swój temat przewodni oraz stałą strukturę zapewniającą uczestnikom poczucie bezpieczeństwa. Bazą scenariuszy są ćwiczenia i karty pracy oraz zadania i treści z darmowych aplikacji na tablet MEMO.

  Każde z zajęć zostało skomponowane tak, aby stymulowały różne obszary poznawcze (pamięć, uwagę, szybkość reakcji itp.), a także różne funkcje pamięci (krótkotrwałą, operacyjną, długotrwałą, wzrokową, słuchową, motoryczną, reminiscencyjną).

   

  Scenariusze można pobrać w formacie pliku .pdf oraz wydrukować.

 • Otwarty podręcznik ze scenariuszem zajęć 2016. Karta pracy o temacie przewodnim jesień. Wśród zadań m.in. liście różnych gatunków drzew.

  SCENARIUSZE ZAJĘĆ 2016

  W zbiorze znalazło się 12 scenariuszy zajęć. Część bazuje na ćwiczeniach opracowanych w ramach projektu, część to autorskie materiały użyczone przez osoby uczestniczące w Siłowni Pamięci w 2016 roku (praktyczek na co dzień pracujących z seniorami), ale opracowane niezależnie od projektu.

  Scenariusze – w przeciwieństwie do tych z 2019 roku – nie stanowią całości, są raczej zbiorem pojedynczych propozycji.

   

  Scenariusze można pobrać w formacie pliku .pdf oraz wydrukować.

 • Otwarta książka z ćwiczeniami. Temat: dynamiczny alfabet. Na pierwszej stronie opis, na drugiej alfabet z propozycją podmienienia liter na inne.

  ĆWICZENIA

  Ćwiczenia wraz kartami pracy są gotowym materiałem do treningu umysłu. To wygodne w użyciu materiały, które pozwolą poprowadzić ciekawy i efektywny trening umysłu w grupie seniorów.

   

  Ćwiczenia można pobrać w formacie pliku .pdf oraz wydrukować.

 • JAK KORZYSTAĆ Z ĆWICZEŃ

  Każde ćwiczenie zostało opisane w specjalnej karcie zawierającej:

  • tytuł  – pozwalający odnaleźć opis ćwiczenia wykorzystanego w Scenariuszach zajęć
  • stopień trudności – kryterium różnicującym jest stan seniora
  • rodzaj – ogólna charakterystyka ćwiczenia oraz moment zajęć, w którym najlepiej się ono sprawdza
  • funkcję poznawczą jaką wzmacnia ćwiczenie
  • spis materiałów lub rekwizytów przydatnych do wykonania ćwiczenia
  • szczegółową  instrukcję wykonania „krok po kroku” wraz z przykładami
  • warianty realizacji – wskazówki, jak uczynić ćwiczenie trudniejszym, łatwiejszym lub jak je nieco zmodyfikować
  • dodatkowe uwagi – wskazówki, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania go z seniorami

  Dodatkowo, niektórym ćwiczeniom towarzyszą karty pracy gotowe do wydrukowania.

 • Wachlarzowo rozłożone osiem egzemplarzy kart pracy o temacie lustrzane odbicie ze schematycznymi ilustracjami przedstawiającymi sportowców różnych dziedzin

  EDYTOWALNE KARTY PRACY

  Część kart pracy jest przygotowana w wersji edytowalnej (można w plikach nanosić zmiany, wpisywać treści), dzięki czemu mogą być odpowiednio dopasowywane do tematyki zajęć, potrzeb i możliwości grupy.

   

  Karty pracy można pobrać w formacie pliku .pdf, edytować oraz wydrukować.