• Aplikacje MEMO

  MEMO to rodzina trzech aplikacji na tablet, stworzona dla seniorów i z ich udziałem. Testy pokazały, że z MEMO bez problemów korzystają osoby, które nigdy wcześniej nie miały w ręku tabletu. Mimo że aplikacje zostały stworzone do pracy indywidualnej, można je z powodzeniem wykorzystywać w pracy grupowej. Wszystkie są dostępne za darmo.

  MEMO Dzień ma formę dziennego kalendarza, który oprócz podstawowych informacji na każdy dzień (data, imieniny) zawiera opisy nietypowych świąt oraz ciekawostki dotyczące funkcjonowania mózgu i pamięci. Aplikacja została zaprojektowana z myślą o seniorach, którzy jeszcze niepewnie korzystają z tabletów i/lub zamiast wchodzić z nim w interakcje, wolą raczej biernie z niego korzystać. Dlatego MEMO Dzień warto wykorzystywać w pracy z seniorami odkrywającymi świat IT.

  Niezależnie od zaawansowania technologicznego grupy seniorskiej, z którą pracujemy, MEMO Dzień i zawarte w nim opisy nietypowych świąt mogą służyć jako inspiracje do tworzenia własnych, tematycznych scenariuszy.

  MEMO Pamiątki jest inspirowane terapią reminiscencyjną. Aplikacja pozwala na utrwalanie i przechowywanie ważnych dla seniorów wspomnień, poprzez zrobienie zdjęcia i nagranie opowieści. Zdjęcia i nagrania są archiwizowane w aplikacji. MEMO Pamiątki może być używane jako cyfrowa, wspólna księga pamięci uczestników zajęć lub pretekst do snucia wspomnień wokół konkretnych przedmiotów.

  Aplikacja zawiera różnorodne ćwiczenia, które stymulują działanie umysłu. Ćwiczenia zostały zebrane w 6 tematycznych scenariuszy, ale można też korzystać z pojedynczych ćwiczeń. Każde ćwiczenie ma kilka poziomów trudności, związanych z liczbą elementów / pytań / zadań. Po uruchomieniu aplikacja proponuje średni poziom ćwiczeń i następnie dopasowuje się do możliwości seniora, tzn. w zależności od tego, jakich odpowiedzi udziela użytkownik kolejne ćwiczenia są łatwiejsze (gdy poprzednie ćwiczenie było źle zrobione) lub trudniejsze (gdy poprzednie ćwiczenie wykonano dobrze).

 • Regularny trening umysłu ma dla funkcjonowania poznawczego takie samo znaczenie, jak regularne ćwiczenia fizyczne dla kondycji ciała.

   

  Pomóż nam rozwijać i upowszechniać treningi umysłu dla seniorów!

 • Aplikacje MEMO stworzyło międzysektorowe konsorcjum: organizacji społecznej (Fundacja Stocznia), jednostki naukowej (Uniwersytet SWPS), firmy technologicznej (Laboratorium ee) oraz jednostki samorządowej (Miasto Gdynia). Aplikacje MEMO są efektem wielomiesięcznej pracy podzielonej na etapy: badania potrzeb, analizy istniejących rozwiązań, projektowania, tworzenia i testowania prototypu. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Innowacje Społeczne II.

  All Posts
  ×