SŁUCH W WIEKU DOJRZAŁYM

 Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów – pozwala nam się komunikować z innymi. Tracąc słuch, tracimy kontakt z naszymi bliskimi. Przyczyny niedosłuchu mogą być różne, od uwarunkowań genetycznych, przez pracę w hałasie, po starszy wiek. Warto wiedzieć, że już niewielki stopień niedosłuchu znacząco wpływa na rozumienie mowy. Z początku osoba może zauważyć, że trudno jej zrozumieć rozmówcę, jeśli w otoczeniu pojawia się hałas. Przy ubytkach średnich i ciężkich, nawet spokojna rozmowa może stanowić duży problem. Ubytek słuchu związany z wiekiem (łac. presbyacusis) z czasem może się pogłębiać. 

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, marzec 2021) na całym świecie około 1,5 miliarda osób zmaga się z problemami ze słuchem. Średnio 1 na 3 osoby powyżej 60. roku życia ma ubytek słuchu. Niestety, jak pokazują badania, tylko 20% tych osób korzysta z pomocy specjalisty i rehabilitacji słuchu. Co ciekawe, w przypadku problemów ze wzrokiem, ta statystyka jest zupełnie odwrotna – tylko 20% osób nie korzysta z pomocy (np. okularów).   

Wpływ niedosłuchu na życie człowieka   

Niedosłuch uosób starszych powoduje gorsze rozumienie mowy, zmniejsza zdolność koncentracjii skupienia się, uniemożliwia dokładne zrozumienie mowy, co może prowadzić do wielu niedomówień i pomyłek, które narażają seniorów na ciągły stres. Osoby starsze nie zgłaszają się po pomoc, starają się ukryć swój problem. Izolują się od innych, nierzadko dochodzi u nich do obniżonego nastroju, a z czasem do depresji. Pierwszym krokiem terapii jest więc przyznanie, że gorzej słyszymy, a później zgłoszenie się po pomoc. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej. U osób z niedosłuchem głębokim, ryzyko wystąpienia demencji starczej zwiększa się aż pięciokrotnie. Upośledzenie słuchu upośledza komunikację, a ta – z racji zaburzeń demencyjnych – i tak stwarza problemy.    

Jak określić, czy mamy problem ze słuchem?   

Odpowiedzna poniższe pytania: 

  • Czy zwiększasz głośność telewizora lub radia? 
  • Czy słyszysz, ale niekoniecznie rozumiesz, comówią inne osoby? 
  • Czy masz trudności z prowadzeniem rozmów w zatłoczonych miejscach? 
  • Czy często prosisz rozmówców o powtórzenie wypowiedzi lub prosisz, by mówili głośniej? 
  • Czy dokucza ci dzwonienie, piszczenie lub szumienie w uszach? 
  • Czy zdarza ci się narzekać, że inni mówią niewyraźnie? Szczególnie osoby młode lub aktorzy w telewizji? 

Jeśli odpowiedziałeś(-aś) twierdząco choć na jedno z tych pytań, zachęcamy do udania się na badanie słuchu. Specjalista określi stan narządu słuchu, a jeśli okaże się, że wystąpił ubytek słuchu, dobierze odpowiednią formę rehabilitacji. 

Najczęstszą formą rehabilitacji ubytku słuchu związanego z wiekiem są aparaty słuchowe. Niektórym kojarzą się one z dużymi, mało dyskretnymi i trudnymi w obsłudze urządzeniami. Nowoczesne aparaty są często całkowitym przeciwieństwem tych stereotypów. Są łatwe w obsłudze (nawet dla osób, które mają problemy manualne) i dyskretne. Odpowiednio dobrane aparaty słuchowe nie będą piszczeć, a głos będzie naturalny i przyjemny. Kluczem do sukcesu jest wybranie dobrego specjalisty, który dobierze najlepsze dla Państwa rozwiązanie. Pamiętajmy o badaniach i rehabilitacji słuchu!

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Audio-Med Aparaty Słuchowe, www.audiomed.com.pl

broken image

fot. Wojtek Radwański