• IV SEMINARIUM SIŁOWNI PAMIĘCI

  20-21 WRZEŚNIA 2021

  WARSZAWA

  MARZYCIELE I RZEMIEŚLNICY (BRACKA 25)

 • INFORMACJE PRAKTYCZNE

  TERMIN I LOKALIZACJA

  Seminarium odbędzie się w dniach 20-21 września w Warszawie w ścisłym centrum miasta:


  Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych

  III p. Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy,

  Bracka 25, 00-028 Warszawa

  KONTAKT

  Organizatorem seminarium jest Fundacja Stocznia. W przypadku pytań dotyczących uczestnictwa w seminarium prosimy kontaktować się z:

  Serdecznie zapraszamy!

  TRANSMISJA ONLINE

  Transmisja na żywo będzie dostępna na naszych kanałach w mediach społecznościowych:

  20 września: transmisja w godz. 10.35 - 13.30
  21 września: transmisja w godz. 9.30 - 13.30

   CO WARTO PRZYGOTOWAĆ (UCZESTNICZĄC ONLINE)

   Drugiego dnia seminarium będziemy wspólnie wykonywać domowym sposobem narzędzia terapeutyczne do ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze. Jeśli chcecie Państwo robić to z nami, a uczestniczycie online, prosimy o wcześniejsze przygotowanie kilku przedmiotów:

   • wytłaczanka na 6 jajek (może być większa, ale przycięta do tego rozmiaru)
   • marker/flamaster
   • 4 piłki do ping ponga
   • nożyczki
   Osobom uczestniczącym w seminarium na żywo, zapewniamy potrzebne materiały.
   • PROGRAM SEMINARIUM

    DZIEŃ I // 20 WRZEŚNIA

    • 9.30 – 10.20 // Powitanie i warsztaty integracyjne // zespół Fundacji Stocznia // tylko stacjonarnie
    • 10.35 – 10.55 // Otwarcie seminarium // zespół Fundacji Stocznia // stacjonarnie i online
    • 10.55 – 11.55 // Zmiany poznawcze z wiekiem – wykład // dr Edyta Bonk // stacjonarnie i online
    • 12.10 – 12.30 // Słuch w wieku dojrzałym // AudioMed // stacjonarnie i online
    • 12.30 – 13.30 // Wprowadzenie do Metody Montessori Senior - Montessori Lifestyle ® - wykład // Monika Stroińska i Klaudia Fanselow // stacjonarnie i online
    • 14.30 – 16.45 // Wprowadzenie do Metody Montessori Senior - Montessori Lifestyle ® - warsztat // Monika Stroińska i Klaudia Fanselow // tylko stacjonarnie
    • 16.45 – 17.00 // Podsumowanie pierwszego dnia seminarium // tylko stacjonarnie

    DZIEŃ II // 21 WRZEŚNIA

    • 9.30 – 9.40 // Powitanie // zespół Fundacji Stocznia // stacjonarnie i online
    • 9.40 – 10.50 // Ćwicząc ciało ćwiczysz mózg – trening umysłu poprzez ruch prowadzony przez dr Edytę Bonk // stacjonarnie i online
    • 10.55 – 12.15 // Zrób to sam. Narzędzia terapeutyczne aktywujące seniora – pokaz i warsztaty // Anna Podstawka // stacjonarnie i online
    • 12.30 – 13.30 // Praktyczne metody codziennej aktywizacji seniorów zmagających się z zespołami otępiennymi (demencją) - wykład // Maria Jarco -Działak // stacjonarnie i online
    • 14.30 – 16.40 // Jak prowadzić trening umysłu dla seniorów zmagających się z demencją w parze: senior - opiekun - praca warsztatowa z wykorzystaniem publikacji Siłowni Pamięci pt.: Treningi umysłu w parze senior-opiekun” // Maria Jarco -Działak i Monika Ziemek // tylko stacjonarnie
    • 16.40 – 17.00 // Podsumowanie seminarium // tylko stacjonarnie
   • DO KOGO KIERUJEMY ZAPROSZENIE?

    Seminarium w formie stacjonarnej kierowane jest w szczególności do osób pracujących z seniorami - terapeutów zajęciowych, psychologów pracujących w publicznych ośrodkach stałego lub dziennego pobytu i innych miejscach dla seniorów, jak np. kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku i inne centra aktywności.
    Do transmisji online (dostępne będą wybrane części wydarzenia, np. poza pracą warsztatową) zapraszamy wszystkich, którzy pracują zawodowo z osobami starszymi lub prywatnie wspierają bliskich seniorów w rodzinie.

    ZASADY UCZESTNICTWA

    Liczba miejsc na seminarium stacjonarne jest ograniczona. Wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego nie gwarantuje uczestnictwa w seminarium stacjonarnym. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w seminarium stacjonarnym zostaną o tym poinformowane mailowo. Transmisja online będzie dostępna dla wszystkich zapisanych osób – szczegółowe informacje zostaną przesłane na adres mailowy. Uczestnicy wydarzenia stacjonarnego otrzymają stosowny certyfikat potwierdzający udział w seminarium.
     
    UWAGA! Udział w seminarium jest bezpłatny, organizator nie zapewnia jednak noclegu ani nie zwraca kosztów dojazdu.
    Podczas wydarzenia stacjonarnego zachowane będą niezbędne środki bezpieczeństwa wynikające z obostrzeń epidemiologicznych.
    Jeśli okaże się, że fizyczne spotkanie jest niemożliwe ze względu na sytuację epidemiczną, seminarium zorganizowane zostanie tylko w formule online.
   • PRELEGENTKI

    Czarno- białe zdjęcie młodej uśmiechniętej kobiety z długimi włosami

    dr Edyta Bonk

    Uniwersytet SWPS

    Psycholożka rozwojowa. Zajmuje się psychologicznymi aspektami aktywnego starzenia oraz stymulacją poznawczą seniorów (treningi pamięci, treningi twórczego myślenia). Interesuje się arteterapią, wpływem ruchu, muzyki i tańca na ciało i psychikę.

    Czarno- białe zdjęcie młodej uśmiechniętej kobiety ze związanymi włosami

    Maria Jarco-Działak

    Fundacja Wsparcie

    Psycholożka, gerontoterapeutka, neuropsycholożka, liderka projektów skierowanych do seniorów i ich rodzin. Specjalizuje się w pracy z osobami starszymi cierpiącymi na zaburzenia poznawcze i zespoły otępienne.

    Czarno- białe zdjęcie młodej uśmiechniętej kobiety z włosami do ucha

    Anna Podstawka

    Absolwentka psychologii ze specjalizacją kliniczną na uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Współtworzyła i koordynowała projekt „Proste i Pomocne” oraz projekt „Smak Szczęścia” skierowany pod adresem osób pokrzywdzonych przez nazizm.

    Kolorowe zdjęcie młodej uśmiechniętej kobiety w okularach na tle miejskiej ulicy

    Monika Stroińska

    Centrum Montesori Senior

    Gerontopsycholożka, założycielka Centrum Montessori Senior. Specjalizuje się w niefarmakologicznych metodach radzenia sobie z zachowaniami reaktywnymi oraz w interwencjach usprawniających funkcjonowanie u osób z zaburzeniami neuropoznawczymi.

    Klaudia Fanselow

    Centrum Montesori Senior

    Gerontolożka, opiekunka medyczna, certyfikowana trenerka metody Montessori Senior – Montessori Lifestyle®, absolwentka Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych. Specjalizuje się we wspieraniu niepełnosprawnych seniorów również z zaburzeniami neuropoznawczymi w ich środowisku domowym.

    Monika Ziemiek

    Dom Dziennego Pobytu "Z Ochotą"

    Psycholoża, neuropsycholożka, pracownik socjalny. Na co dzień pracująca w Domu Dziennego Pobytu "Z Ochotą". Pomysłodawczyni i realizator Programu Wsparcia "Dmuchawiec" dla opiekunów osób żyjących z demencją na Ochocie w Warszawie.

    Kamila Haśkiewicz

    AudioMed

    Dyplomowana protetyk słuchu. Specjalizuje się w diagnostyce zaburzeń słuchu, kompleksowej terapii oraz doborze aparatów słuchowych dla pacjentów.

   • KONKURS „TRENUJ UMYSŁ KAŻDEGO DNIA”

    ZGŁOŚ SWOJE POMYSŁY!
    DO WYGRANIA CIEKAWE GRY POMOCNE W PROWADZENIU ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH

     

    Celem konkursu jest wybranie najciekawszych pomysłów na ćwiczenia stymulujące funkcje poznawcze, które można wykonywać w życiu codziennym. Ćwiczenia powinny być możliwe do realizacji przy okazji obowiązków i czynności, z którymi mamy do czynienia w życiu zawodowym i prywatnym.

    Pomysły można zgłaszać poprzez formularz konkursowy online (dostępny poniżej) lub w formie papierowej (dostępny w trakcie seminarium).
    Szczegółowe zasady konkursu określa Regulamin.


    Zgłoszenia przyjmujemy do końca dnia 20 września 2021 (do godziny 24.00).
    Wyniki ogłosimy 21 września 2021 około godziny 12.00.

   • Na jasnym tle loga: Fundacja Stocznia, Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Edukacja dla demokracji, Sigrid Rausing Trust, Narodowego Instytutu Wolności oraz Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich
    Dziękujemy za wsparcie finansowe naszym grantodawcom i sponsorom - bez tego wsparcia organizacja seminarium nie byłaby możliwa!
    Seminarium jest dofinansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, a także w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
    Korzystaliśmy także ze wsparcia Sigrid Rausing Trust oraz firm AudioMed i Alzheimer Sklep.
    Partnerem wydarzenia jest Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy
    All Posts
    ×