JAKIE ZNACZENIE MA DIETA I WYSIŁEK FIZYCZNY?

Wszyscy chcemy cieszyć się sprawnością umysłową, odpornością, zdrowiem i wydolnością fizyczną przez długie lata. Dużo w tym względzie zależy od nas samych – od zrównoważonej diety oraz regularnej aktywności fizycznej i umysłowej.

Ćwiczenia fizyczne

Badania dowodzą, że podczas wysiłku fizycznego mamy do czynienia ze wzrostem ciśnienia oraz przepływu krwi w mózgu, co powoduje wzrost ilości dostarczanego tlenu i poprawę funkcjonowania umysłu. Regularne ćwiczenia ruchowe stymulują tworzenie się nowych komórek nerwowych w ważnym obszarze mózgu zwanym hipokampem. Jest to nieduża struktura zlokalizowana w płacie skroniowym kory mózgowej, odpowiedzialna m.in. za pamięć i proces uczenia się. Wysiłek fizyczny powoduje również wydzielanie się endorfin w mózgu, czyli tak zwanych „hormonów szczęścia”. Dzięki temu jest też doskonałą formą odpoczynku i sposobem na pozbycie się stresu.

Dieta

Aby zadbać o pamięć i koncentrację szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odpowiednią dietę, czyli opartą na tzw. piramidzie zdrowego żywienia. Jedzenie typu „fast food”, w którym jest sporo różnego rodzaju toksyn, stanowi dla naszego mózgu swoistego rodzaju stres. Bardzo ważnym składnikiem żywienia są nienasycone tłuszcze omega-3, które wspierają budowę mózgu, są składnikiem błony komórkowej neuronów i biorą udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników, czyli substancji przenoszących impulsy nerwowe.

Kolejne bardzo ważne składniki diety to pełnoziarniste pieczywo, warzywa oraz jajka. Unikać powinniśmy natomiast czerwonego mięsa, masła i alkoholu. Należy pamiętać, że spożywanie zbyt dużej ilości kalorii prowadzi do nadwagi, a ta z kolei ma negatywny wpływ na stan zdrowia somatycznego (np. cukrzyca) jak i umysłowego.

Nieodpowiednia jest też bardzo restrykcyjna/uboga dieta, która prowadzić może do wielu niedoborów składników odżywczych i tym samym mieć negatywny wpływ na samopoczucie oraz koncentrację i pamięć.