PROSTE I POMOCNE

NARZĘDZIA DO TRENINGU FUNKCJI POZNAWCZYCH

Profesjonalna oferta aktywizacji osób z otępieniem jest w Polsce dość uboga i ograniczona często tylko do największych miast. Osoby chore, w przeważającej większości, mieszkają w domach rodzinnych i są pod stałą opieką członków rodziny. Jedynie ok. 20% chorych przebywa w placówkach opiekuńczych. Osoby z demencją w zależności od etapu choroby stopniowo tracą zdolność do samodzielnego życia i wymagają stałej pomocy ze strony opiekunów. Troska o bliskich to nie tylko bieżąca opieka, wizyty u lekarzy, ale też aktywizacja w warunkach domowych.

Z myślą o chorych i ich opiekunach powstał projekt „Proste i pomocne”. To innowacja społeczna, której celem jest pomoc osobom starszym z otępieniem w zagospodarowaniu czasu w sposób korzystny dla ich zdrowia i uwzględniający ich ograniczenia. Na stronie projektu przedstawione są specjalnenarzędzia terapeutyczne, pomocne do prowadzenia treningów z seniorami, którzy cierpią na zaburzenia funkcji poznawczych. Narzędzia zostały zaprojektowane tak, aby możliwe było ich wykonanie w warunkach domowych oraz dostosowanie do potrzeb i możliwości osoby starszej.

Instrukcje wykonania narzędzi są podzielone według stopnia trudności wykonania – łatwe, średnie i trudne. Każde narzędzie zawiera opis, w którym zawarte są informacje na temat tego jak pracować z seniorem i jakie funkcje poznawcze ćwiczenie stymuluje. Materiały potrzebne do wykonania poszczególnych narzędzi są ogólnodostępne, a często używa się rzeczy codziennego użytku takich jak wytłaczanka do jajek, karton, zdjęcia rodzinne, pudełka, kasza itp.

Po więcej szczegółów oraz dokładne instrukcje wykonania i zastosowania zapraszamy na stronę projektu.